,Kocham Sopot i Polska 2050 przedstawiły listy kandydatów do Rady Miasta
oraz główne założenia programowe na kadencję 2024-29.

Ruch miejski Kocham Sopot do walki o fotele sopockich radnych w nadchodzących wyborach samorządowych startuje we współpracy ze stowarzyszeniem Polska 2050.

– Cieszę się, że w Sopocie jest tak silny nurt obywatelski, łączący mieszkańców w trosce o budowę jeszcze lepszej, niewykluczającej nikogo wspólnoty. Polska 2050 czerpie z tych samych oddolnych źródeł, co Kocham Sopot. Dlatego było nam do siebie bardzo blisko, a wspólne rozmowy o programie dla miasta jeszcze to potwierdziły. Na listach KWW Kocham Sopot jest troje naszych kandydatów. Trzymamy za nich kciuki szczególnie mocno, ale wspieramy również pozostałe osoby startujące z bezpartyjnej i niezwykle różnorodnej formacji Kocham Sopot – powiedział Łukasz Kopeć, przewodniczący regionu pomorskiego Polska 2050.

Kocham Sopot i Polska 2050 wystawiły pełne listy kandydatów. We wszystkich czterech okręgach, o fotel rajców ubiegać się będzie 29 osób. Są wśród nich artyści, lekarze, były dyplomata, wykładowcy, nauczyciele, przedsiębiorcy. 12 kobiet i 17 mężczyzn.

Kocham Sopot przedstawiło też swój program wyborczy. Nazwany „Pozytywnym Tuzinem Kempy” – od nazwiska dr Jarosława Kempy, ekonomisty, wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego, kandydata na fotel prezydenta Sopotu. Zawiera on kompleksowy program poprawy funkcjonowania miasta w 12 kluczowych obszarach. Znajdują się w nim m.in. rozwiązania dotyczące polityki senioralnej, społecznej, aktywizującej ludzi młodych, a także projekty z zakresu ochrony kultury, przyrody oraz spraw związanych z transportem.

– Program powstał w wyniku konsultacji z mieszkańcami, które prowadziliśmy w najlepszy z możliwych sposób – stojąc na ulicach przez wiele miesięcy, pukając do drzwi sopocian, ale też spotykając się z ekspertami. Wypracowaliśmy w ten sposób kilkadziesiąt bardzo konkretnych propozycji. Wśród nich m.in. zamknięcie centrum Sopotu dla ruchu samochodowego w sezonie, z wyłączeniem mieszkańców i dostawców. Stworzenie stałej ekspozycji prac sopockich artystów, czy cały pakiet działań chroniących przyrodę.
Wszystkie te propozycje mają w zasadzie jeden cel: oddanie z powrotem Sopotu –
sopocianom. Odwrócenie dramatycznej sytuacji, w której nasze miasto kojarzy się z imprezownią, w konsekwencji czego mamy nie tylko brak komfortu, ale również wzrastające koszty życia i problem z wyludnianiem się Sopotu. – powiedział dr Jarosław Kempa, kandydat na prezydenta.

Podczas konferencji uczestnicy podpisali tzw. „Dekalog Radnego”, 10 punktową deklarację zawierającą postulaty związane z pracą przyszłych radnych. Znalazły się w niej m.in. takie sformułowania jak obietnica komunikacji z mieszkańcami przed i po sesjach rady miasta, prowadzenie ankiet i konsultacji społecznych, czy raportowanie postępów w projektach, w których radny jest zaangażowany.